Սիրիայում հրթիռակոծվել է ամերիկյան բազան
Սիրիայի հյուսիս-արևելքում գտնվող ԱՄՆ ռազմական հենակետը հրթիռակոծվել է, զոհեր և ավերածություններ չկան։ ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ հրթիռակոծման մասին երկուշաբթի օրը հայտնել է ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարության մամուլի ծառայությունը։
«Երկուշաբթի օրը, ժամը 10:51-ին, կոալիցիոն ուժերի ուղղությամբ անհաջող հրթիռ է արձակվել Սիրիայի հյուսիս-արևելքում գտնվող Կոնոկո աջակցության բազայում: Տեղում հայտնաբերվել է ևս մեկ հրթիռ: Ոչ ոք չի տուժել, հարվածի հետևանքով կոալիցիոն ուժերի բազային կամ գույքին վնաս չի հասցվել»,-ասված է հաղորդագրությունում։
Մարտի 23-ին անօդաչու թռչող սարքը հարվածել էր Սիրիայի հյուսիս-արևելքում ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայի բազայի վրա, ինչի հետևանքով սպանվել է ամերիկացի պայմանագրայիններից մեկը, վիրավորվել ևս մեկը և վիրավորվել հինգ զինվոր:
Ի պատասխան՝ ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերը մի շարք ավիահարվածներ են հասցրել սիրիական օբյեկտներին, որոնք, ըստ Վաշինգտոնի, կարող են կապված լինել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (Իրանի զինված ուժերի էլիտար ստորաբաժանումների) հետ։ Մարտի 24-ի առավոտյան հրթիռակոծվել է ամերիկյան մեկ այլ բազա, տուժածներ չկան։
Ինչպես ավելի ուշ հայտնել է Դուբայից հեռարձակվող Al-Hadath հեռուստաալիքը, ամերիկյան հարվածների արդյունքում շիա կազմավորումների շարքերում կորուստների թիվը հասել է 19-ի։