Թոշակների բարձրացման չափը մեզ չի բավարարում. վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է կենսաթոշակների ոլորտին՝ հայտարարելով, որ 2022 թվին կենսաթոշակները երկու անգամ բարձրացել են. մեկը՝ հունվարին, մյուսը՝ սեպտեմբերին․ «Միջին կենսաթոշակը դարձել է 46200 դրամ՝ 43500 դրամի փոխարեն, իսկ նվազագույնը՝ 31600 դրամ, 26500 դրամի փոխարեն»։
Այս համատեքստում նա հիշեցրել է նաև թոշակառուների կողմից անկանխիկ առևտրի դեպքում հետվճարի համակարգը. «Ապրիլի դրությամբ մեկ քաղաքացուն տրվող հետվճարը միջինում եղել է 3140 դրամ»,- ասել է նա։
Վարչապետը շեշտել է, որ թոշակների բարձրացման չափն իրենց չի բավարարում. «Պետք է արձանագրենք, որ թոշակառուները մեր երկրի ամենամեծ սոցիալական շերտերից մեկն են, մոտ 560000 թոշակառու ունենք, և ՀՀ-ում նույնիսկ այդքան բարձրացումից հետո աշխատում է 710000 մարդ։
Պետք է հասկանանք, որ էս աշխատող 710000 է կախված, թե որքան թոշակ են ստանալու թոշակառուները, էլ չեմ ասում, որ մոտ 90 հազար ընտանիք էլ նպաստառու է»։