ՇՄՆ ներկայացուցիչները մասնակցել են կլիմայի միջազգային երկխոսության համաժողովին
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն և Միավորված ազգերի կազմակերպության Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի կայանալիք 29-րդ հանդիպման նախագահության հրավերով Շրջակա միջավայրի նախարարության փոխնախարար Արամ Մեյմարյանը և նախարարության Ռազմավարական քաղաքականության վարչության պետ Լուսինե Ավետիսյանը Բեռլինում մասնակցել են  Պետերբերգի կլիմայի միջազգային երկխոսության 15-րդ նախարարական համաժողովին։
«Առաքելություն 1.5» խորագրով երրորդ թեմատիկ նիստին նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանն հանդես է եկել ելույթով, որում  մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել կլիմայի ֆինանսավորման նպատակների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (UNFCCC), Կիոտոյի արձանագրության և Փարիզի համաձայնագրի այլ նպատակների շուրջ կոնսենսուսի ձևավորման հարցերին։ ինչպես նաև շեշտադրվել է, որ նորարարական մոտեցումների ցուցադրումը, միջազգային ֆինանսական համակարգի նպատակաուղղված բարեփոխումները, մասնավոր ֆինանսավորման և համակցված ֆինանսական լուծումների ընդլայնման որոշակիության ստեղծումը և ածխածնի շուկաների ամրապնդումը առանցքային են կլիմայական գործողությունների իրական վերափոխման հասնելու համար: Նորարարական ֆինանսական գործիքներն ու մեխանիզմները կարևոր նշանակություն ունեն՝ օգնելու հաղթահարել կլիմայի ֆինանսավորման առկա բացը և, ի վերջո, խթանել կլիմայական գործողությունները՝ Փարիզի համաձայնագրի նպատակներին հասնելու համար:
Համաժողովի շրջանակում  քննարկումները ծավալվել են հետևյալ թեմաների շուրջ՝
• ներդրումների ազգային կլիմայական պլանների համապատասխանեցումը1.5°C-ի սահմանաչափը պահելու և կլիմայական դիմակայունությանն արագ հասնելու համար,