Առողջապահության նախարարության մշակած «առողջության հարկի» մասին աղմկահարույց նախագիծը ներկայացվել է նաև ՀՀ ֆինանսների նախարարության քննարկմանը: Այդ նախագծով, հիշեցնենք, պարտադիր ապահովագրություն ստանում են Հայաստանի բոլոր քաղաքացիները՝ աշխատող քաղաքացիների աշխատավարձից պահված 6 % հարկի դիմաց: Այս խնդրի վերաբերյալ NewArmenia.am-ը մի քանի հարց է ուղարկել ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանին՝ պարզելու նրա դիրքորոշումը: Նախարարությունից ստացել ենք հետևյալ պատասխանները.
— Ի՞նչ դիրքորոշում ունեք «առողջության հարկի» մասին։
— Ինչպես հայտնի է, առողջության հարկի ներդրումը նախատեսված է ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից մշակված՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրման հայեցակարգին հավանություն տալու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագծով: Նշյալ նախագիծը ներկայացվել է նաև ՀՀ ֆինանսների նախարարության քննարկմանը, որի վերաբերյալ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը ներկայացրել է մի շարք դիտարկումներ և նոր հարկատեսակի սահմանումը համարել խնդրահարույց:
Շարունակությունը՝ սկզբնաղբյուրում։