«Հանուն Հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանի ֆեյսբուքյան գրառումը.
Այսպիսի մասշտաբային այցերը նշանավոր են դարձնում ոչ թե պրոտոկոլային միջոցառումներն ու լուսանկարները, այլ այն կոնկրետ առաջարկները, կարճաժամկետ ու միջնաժամկետ ռազմավարական փաթեթը, որով Հայաստանը պետք է հանդես գա հենց այդ այցի առաջին օրը․ ներդրումային հստակ նախագծեր՝ TRIPP-ի ենթակառուցվածքների և սպասարկող տնտեսության զարգացման համար, սահմանային և մաքսային կարողությունների արագ արդիականացում՝ հակամաքսանենգ համակարգեր, թվայնացում, կիբեռպաշտպանություն, իրավական երաշխիքներ՝ թափանցիկ պայմանագրեր, անկախ վերահսկողություն, ռիսկերի կանխարգելում, և ամենակարևորը՝ գործնական մոդել, որտեղ Հայաստանը շահում է անվտանգությամբ, աշխատատեղերով ու ինքնիշխանությամբ։
Ամերիկյան ներգրավվածությունը հնարավորություն է՝ Հայաստանը դարձնելու կապի, վստահության և անվտանգության հանգույց։ Բայց այդ հնարավորությունը չի «ստացվում»․ այն պատրաստում են՝ կարգապահությամբ, պրոֆեսիոնալիզմով և պետության շահը պաշտպանող կոնկրետությամբ։