«Թրամփի ուղին» կարող է ազդել Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ անդամակցության վրա․ ՌԴ դեսպան
Ռուսաստանը ուշադիր հետևում է Վաշինգտոնում հայտարարված «Թրամփի ճանապարհ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» հայ-ամերիկյան նախագծի շուրջ զարգացումներին: Այս մասին «Ноев Ковчег» թերթին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ նշելով, որ մինչ այս լսել են միայն հնչեղ անունը։
«Որքանով մենք գիտենք, դրա իրականացման գործնական աշխատանքները դեռևս չեն սկսվել: Մեր դիրքորոշումը կձևակերպվի, երբ այս նախաձեռնությունը ձևավորվի: Ավելին, «Թրամփի ուղին» կարող է ազդել Հայաստանի Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) անդամակցության վրա, քանի որ հանրապետության տարածքով ապրանքների անցկացումը, ի թիվս այլ բաների, կարգավորվում է Եվրասիական միության օրենսդրությամբ:
Մենք պատրաստ ենք մեր հայ գործընկերների հետ այս հարցի շուրջ էական խորհրդակցությունների: Ռուսաստանը մշտապես պաշտպանել է Հարավային Կովկասում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը, հատկապես այն պատճառով, որ այս ոլորտում առաջընթացը սկզբնապես հիմնված էր Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև 2020-2022 թվականներին կնքված եռակողմ համաձայնագրերի վրա:
Մենք կարծում ենք, որ համապատասխան գործընթացները պետք է հաշվի առնեն տարածաշրջանի բոլոր շահագրգիռ երկրների և նրանց հարևանների շահերը»,- ասել է դեսպանը: