Խաղաղության խորհրդի երկրները 5 միլիարդ դոլար կհատկացնեն Գազայի վերականգնմանը. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Խաղաղության խորհրդի երկրները 5 միլիարդ դոլար կհատկացնեն Գազայի վերականգնմանը։
Ըստ նրա՝ մասնակից երկրները Միջազգային կայունացման ուժերին շրջանակում հազարավոր անձնակազմ կտեղակայեն և կաջակցեն տեղական իրավապահ մարմիններին՝ Գազայի անվտանգությունն ապահովելու համար։
«Փետրվարի 19-ին ինձ կրկին կմիանան Խաղաղության խորհրդի անդամները Վաշինգտոնում գտնվող Դոնալդ Ջ. Թրամփի անվան Խաղաղության ինստիտուտում, որտեղ մենք կհայտարարենք, որ անդամ պետությունները խոստացել են ավելի քան 5 միլիարդ դոլար Գազայի մարդասիրական և վերակառուցման ջանքերին և հազարավոր անձնակազմ են հատկացրել Միջազգային կայունացման ուժերին և տեղական ոստիկանությանը՝ Գազայի բնակիչների անվտանգությունն ու խաղաղությունը պահպանելու համար: Շատ կարևոր է, որ Համասը պետք է պահպանի իր պարտավորությունը լիակատար և անհապաղ ապառազմականացման վերաբերյալ: Խաղաղության խորհուրդը կապացուցի, որ պատմության մեջ ամենաազդեցիկ միջազգային մարմինն է, և ինձ համար պատիվ է ծառայել որպես դրա նախագահ»,- գրել է Թրամփը Truth սոցցանցի իր էջում։