Այժմ ակտիվորեն քննարկվում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև նոր ճանապարհների կառուցումը։ Մենք կարող ենք վստահորեն ասել, որ սա լավ է տարածաշրջանի համար։ Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոչորիշվիլին «Իմեդի» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Որոշ քաղաքական գործիչներ փորձում են օգտագործել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները և նսեմացնել Վրաստանի ռազմավարական գործառույթը, որին ոչ մի ճանապարհ չի փոխարինի»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ նոր ճանապարհները միայն կբարձրացնեն տարածաշրջանի կարևորությունը կապի առումով։
«Ես իսկապես այստեղ որևէ ռիսկ չեմ տեսնում։ Վրաստանը չի անհետանա քարտեզից։ Պարզապես նրանք, ովքեր այսօր խոսում են կապերի մասին, չեն հիշատակում Վրաստանը որպես Եվրոպայի հետ կապված հիմնական կապող օղակ, և սա կասկածի տակ է դնում նրանց իրավասությունը», – հավելել է Բոչորիշվիլին։
Նախարարը նշել է, որ անհնար է, որ որևէ երթուղի փոխարինի Վրաստանին։
«Անհնար է, որ որևէ ճանապարհ կարողանա փոխարինել Վրաստանին, քանի դեռ այս ճանապարհը գոյություն ունի, գործում և զարգանում է այդքան երկար: Պահանջարկը ամեն տարի աճում է, այլ ոչ թե նվազում: Նույնիսկ եթե ավելացվեն ևս երեք կամ չորս երթուղի, դա, հավանաբար, բավարար չի լինի այն ամենը տեղավորելու համար, ինչ այսօր տեղի է ունենում Արևմուտքի և Արևելքի միջև, երբ խոսքը վերաբերում է բեռնափոխադրումներին: Հետևաբար, ոմանք փորձում են շահագործել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները Վրաստանի հետ կապված և երկիմաստ հարցեր են առաջացնում», – հավելել է նա։