Պետությունից թալանածով հայրենիք փրկողները | armtimes.com
Այն, որ ինչ-որ պահի ԲՀԿ-ն միանալու է կառավարության հրաժարականի պահանջին ու դրանով իսկ մեծ ոգեւորություն է առաջացնելու նախկինների շրջանում, միանգամայն սպասելի էր։ Ընդորում՝ նախկիններն ակնհայտորեն դեմ չեն Գագիկ Ծառուկյանի ղեկավարած քաղաքական ուժի ծառայություններից օգտվելուն ու այն որպես իշխանափոխության հիմնական «հարվածային ուժ» օգտագործելուն (երեւի հիմա արդեն կրկեսի վերածելու հայրենիք ունեն): Բարոյախոսական հորդորները, թե չի կարելի ծանր իրավիճակում հայտնված երկրի իշխանությունների դեմ պայքարել, թե դա դավաճանություն է եւ այլն, տվյալ դեպքում բացարձակապես անիմաստ են։ Քաղաքական այդ ուժերը շատ երկար են սպասել այս օրվան ու երեւի համոզված են, որ պետությունն ու իշխանությունները բավարար չափով թուլացել են, ու իրենց «վճռական հարվածի» ամենահարմար պահն է։ Իսկ քաղաքականության մեջ բարոյական վարքագիծ պահանջելն անիմաստ է, առավելեւս այն ուժերից, որոնց անցած ուղին բոլորին հայտնի է։ Այնպես որ պետք է մի կողմ թողնել հայհոյախառը գնահատականները եւ խոսել հստակ փաստարկներով։
Կառավարության հրաժարականը պահանջողները, իհարկե, իրենք էլ շատ լավ հասկանում են, որ ծանր իրավիճակում հայտնված երկրի ներսում իշխանությունների դեմ «երկրորդ ճակատ» բացելը, մեղմ ասած, լավ բան չէ։ Ու հայտարարում են, թե իրենք դա անում են ոչ թե հանուն իշխանության, հանուն կասկածելի ծագմամբ ունեցվածքը պահպանելու եւ արդարադատությունից խուսափելու, այլ հանուն հայրենիքի փրկության։ Գործող կառավարությունը, հասկանում եք, երկիրը տանում է կործանման, ու իրենք երկիրը փրկելու այլ տարբերակ չունեն՝ հեղաշրջումից բացի։