Նախօրեին Փաշինյան – Պուտին հանդիպման ժամանակ ՌԴ նախագահը իր խոսքում ընդգծեց, որ քննարկումների առանցքային՝ «ամենաակտուալ և ամենասուր խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ իրավիճակի կարգավորման հարցն է»։ Այսպիսի շեշտադրումն ուշագրավ է այնքանով, որ ադրբեջանական կողմից ավելի հաճախ լսում ենք Ալիևի այն պնդումը, որ «Ղարաբաղի հարցը արդեն փակված է» և այս առումով անկանխատեսելի որևէ զարգացում չի կարող լինել։
Ադրբեջանում խնդիրը լուծված են համարում հասկանալի պատճառներով, իսկ ռուսական կողմից հետպատերազմյան շրջանում հնչում են հայտարարություններ, որ զգայուն հարցերին պետք է անդրադառնալ ավելի ուշ, քանզի լայնածավալ պատերազմից հետո կրքերը դեռ չեն հանդարտվել և կողմերի միջև բանակցությունները չեն կարող լինել արդյունավետ։ Մասնավորապես խնդրի շուրջ խոսել են Դմիտրի Պեսկովը և Սերգեյ Լավրովը՝ նշելով, որ կարգավիճակի հարցն անորոշ ժամանակով պետք է հետաձգել։ Դե գաղտնիք չէ, որ Ռուսաստանն ակնկալիքներ ունի Ադրբեջանից և այս ժամանակահատվածում ձեռնպահ է մնում կտրուկ գործողություններից, նույնիսկ ճնշումներ չի գործադրում Ադրբեջանի վրա հայ ռազմագերիների հայրենադարձման մասով, մինչդեռ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության տակ ստորագրել է նաև Վլադիմիր Պուտինը։ Սույնով կարող ենք ասել՝ Մոսկվայում Ղարաբաղյան հակամարտության հարցը լուծված չեն համարում, բայց չեն էլ շտապում լուծել։
Այս համատեքստում հատկանշական է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Ջորջ Քենթի շուրթերով արված այն հայտարարությունը, որ «Ռուսաստանը կարող է ավելի շուտ ձգտել պահպանել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը, քան լուծել այն»։
Եվ եթե Ռուսաստանը իր շահերից ելնելով վարում է Ադրբեջանին սիրաշահելու քաղաքականություն և դեռևս պատրաստ չէ հակամարտության վերջնական հանգուցալուծմանը, ապա ԱՄՆ-ում կարծում են, որ կարգավիճակի շուրջ վերջնական համաձայնության ձեռք բերումը կարող է հանգեցնել «ճգնաժամի կարգավորմանը»։
Քենթը ասել է, որ անվտանգության տեսանկյունից հիմնական մարտահրավեր է մնում այն, թե «ինչպե՞ս մոտենալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն այնպես, որ երկու երկրներին թույլ տրվի հասնել վերջնական համաձայնության վերջնական կարգավիճակի վերաբերյալ»։ Վերջինս շեշտել է՝ Ռուսաստանը շահարկում է հակամարտությունը՝ առանց իրականում ձգտելու կարգավորել խնդիրը և թույլ տալու, որ Հայաստանը և Ադրբեջանն առաջ շարժվեն։