Giada Damen, Old Master Drawings Specialist with Christie's Auctions poses with a drawing of a bear by Leonardo da Vinci that is due to be brought to auction in July, in the Manhattan borough of New York City, New York, U.S., May 10, 2021. The drawing is expected to fetch between $11 million and $17 million dollars. REUTERS/Carlo Allegri
Լեոնարդո դա Վինչիի ստեղծած գծանկարը, որն ստացել է «Արջի գլուխ» անվանումը, Christie’s-ի աճուրդով վաճառվել է 12,2 մլն դոլարով։
Փոքր պատկերը Վերածննդի դարաշրջանի վարպետը նկարել է սովորական սև մատիտով՝ վարդագույն-բեժ երանգ ունեցող թղթի վրա: Արջի գլուխը Լեոնարդոն պատկերել է այն տեխնիկայով, որը նրան սովորեցրել է Անդրեա դել Վերոկկիոն: Աճուրդի տնից հայտնել են, որ խոսքը դա Վինչիի նկարի համար ռեկորդային գնի մասին է: Նախորդ ռեկորդը սահմանվել է 2001 թվականին՝ դարձյալ Christie’s-ի աճուրդում: Այն ժամանակ 11.2 մլն դոլարով վաճառվել էր «Ձին և հեծյալը» ստեղծագործությունը: