Արևային ֆոտովոլտային կայաններ Դավթաշենի 8 հասցեներում
Դավթաշեն վարչական շրջանի 8 հասցեներում բնակիչներն այսուհետև էլեկտրաէներգաիայի գումար ավելի քիչ կվճարեն՝ շնորհիվ արևային ֆոտովոլտային կայանների:
Սաշա Կատվալյան (Դավթաշեն վարչական շրջանի ղեկավարի տեղակալ) – Արևային պանելներից ստացված էլեկտրաէներգիայի շնորհիվ ապահովվում է շենքի շքամուտքերի և միջհարկային տարածությունների լուսավորությունը: Շենքի վերելակները դառնում են ամբողջությամբ անվճար բնակիչների համար, ինչպես նաև յուրաքանչյուր շենքի շքամուտքի մոտ տեղադրվել են մեկական դրսի լույսեր:
Ծրագրի շահառու շենքերում ֆոտովոլտային կայաններին զուգահեռ տեղադրվել են հատուկ հաշվիչներ, որոնք ավելորդ հոսանքը վաճառում են ՀԷՑ-ին, արդյունքում կատարվում է հետգնում:
Սաշա Կատվալյան – Այս ծրագիրը կրում է շարունակական բնույթ: Սա առաջին փուլն էր. առաջին փուլով Դավթաշենում 8 հասցեներում տեղադրվեցին այսպիսի կայաններ: Հաջորդ փուլով նախատեսվում է ևս 10 շենքի վրա տեղադրել ֆոտովոլտային կայաններ:
Ֆոտովոլտային կայանների տեղադրումն իրականացվում է քաղաքապետարանի՝ «Եվրոպական միությունը Երևանի համար. Արևային համայնք» ծրագրի կողմից: Բյուջեն կազմում է 1.250.000 եվրո, որից 250.000 եվրոն համաֆինանսավորել է Երևանի քաղաքապետարանը: