2020 թ. փետրվարից Հայաստանում իր աշխատանքներն է սկսել Ներդրումների աջակցման կենտրոն հիմնադրամը («Էնթերփրայզ Արմենիա»): Կառույցին այս ընթացքում դիմել է մոտ 600 գործարար: ՆԱԿ-ի հիմնական նպատակը Հայաստան ներդրումներ ներգրավելն ու ներդրողների համար խոչընդոտները վերացնելն է: Ամեն դեպքում ներդրումների առումով դժվարություններ դեռ առկա են, որի մասին օրեր առաջ նշել էր նաեւ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Թե ինչ իրավիճակ է հայաստանյան ներդրումային դաշտում՝ մեր զրույցում մանրամասնել է Ներդրումների աջակցման կենտրոն հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Լեւոն Օհանեսյանը:
– Պարո՛ն Օհանեսյան, ի՞նչ է առաջարկում ձեր ղեկավարած հիմնադրամը ներդրողներին, ինչո՞ւ պետք է դիմեն ձեզ:
– Ներդրումների աջակցման կենտրոնը ստեղծվել է ՀՀ կառավարության կողմից մեկ պատուհան սկզբունքով, որտեղ ներդրողը կարող է դիմել եւ համապարփակ տեղեկատվություն ստանալ թե՛ ներդրումային դաշտի մասին, թե՛ այլ գործառույթների, թե՛ ինչպես սկսել բիզնես Հայաստանում: Ինչ վերաբերում է օտարերկրյա ներդրողին, ապա նա մոտենում է մեզ, համապատասխան աշխատակցին ներկայացնում է ներդրումային ծրագիրը, այնուհետեւ գծվում է ճանապարհային քարտեզ, թե որ ոլորտն է հետաքրքիր, ինչպես բացել ՍՊԸ, ինչպես գրանցել կազմակերպություն, տարածքի ընտրության հետ կապված հարցեր եւ այլն: Այնուհետեւ մենք չենք դադարեցնում շփումը ներդրողի հետ, շարունակում ենք ամբողջ ճանապարհին քայլել իր հետ ու նպատակն է նրան բերել վերաներդրման: Խնդիրն այն է, որ շատ հաճախ ներդրողները չգիտեն, որ գերատեսչությունից հետո ուր դիմել, եւ դա նորմալ երեւույթ է: Դրա համար զարգացած եւ զարգացող երկրներում գոյություն ունեն այնպիսի կառույցներ, ինչպիսին մենք ենք, որոնք ներդրողին կողքին են: