Հայաստանը դժվարին ժամանակներ է ապրում, և նրան չաջակցելը Ռուսաստանի համար նշանակում է դավաճանել ինքն իրեն․ Զատուլին
Օգոստոսի 4-5-ին Հայաստան է ժամանել ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինը, որը Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի պալատում ներկայացնում է Սոչիի շրջանը։ Այս մասին հաղորդում է Զատուլինի պաշտոնական կայքը:
Ռուսաստանի դաշնակից Հայաստանի զարգացման խնդիրները, հետպատերազմյան կարգավորման դժվարությունները և նոր քաղաքական սեզոնի մեկնարկը` կապված երկրի նորընտիր խորհրդարանի առաջին նստաշրջանի բացման հետ, դարձան Զատուլինի հանդիպումների թեման հանրապետության քաղաքական և հասարակական գործիչների, Երևանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատան հետ: Օգոստոսի 4-ին Կոնստանտին Զատուլինը հանդիպեց Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, Հանրապետության նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, Լեռնային Ղարաբաղից իր ընկերների հետ, մասնավորապես ՝ ԼՂՀ նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանին, ստուգայց է ունեցել է ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի գործող հայկական մասնաճյուղ (ղեկավար ՝ դոկտոր Ալեքսանդր Մարկարով):
Կոնստանտին Զատուլինը հանդիպեց և երկար զրույց ունեցավ ՀՀ Ազգային ժողովի նորընտիր նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ, որին հաջողություններ մաղթեց իր նոր պաշտոնում:
Կոնստանտին Զատուլին. «Անցյալ տարվանից առաջին անգամ, պատերազմից հետո, որը չպետք է թույլատրվեր, ես գնացի Հայաստան: Կարևոր էր ոչ միայն ավելի ամբողջական պատկերացում կազմել կատարվածի մասին, այլև զգալ հասարակ քաղաքացիների տրամադրությունը, որոնց հետ զրուցում էի Հանրապետության մայրաքաղաքի փողոցներում և հրապարակներում:
Երեւանը, ինչպես միշտ, գեղեցիկ է, իսկ հայ ժողովուրդը հյուրընկալ է: Բայց մենք ՝ Ռուսաստանում, պետք է հասկանանք, որ բոլորի սրտում բաբախում են անցյալ տարվա ողբերգության հետևանքները, որ ժողովրդի և երկրի ճակատագրի նկատմամբ անհանգստությունը համատարած է: Խաղադրույքներն ավելի բարձր են, քան երբևէ. Հայաստանն ապրում է իր նորագույն պատմության ամենադժվար ժամանակները: Նման պահին հայ ժողովրդին չաջակցելը նշանակում է, որ Ռուսաստանը կդավաճանի ինքն իրեն: Վստահ եմ, որ դա լավ են հասկանում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահն ու կառավարությունը, Պետդումայի պատգամավորները, մեր զինվորականներն ու դիվանագետները »:
Ուղևորության արդյունքները զեկուցվելու են Ռուսաստանի Պետդումայի ղեկավարությանը, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարությանը և շահագրգիռ բոլոր գերատեսչություններին:
Կոնստանտին Զատուլինը Սոչի է վերադարձել օգոստոսի 6 -ին: