Բրիտանական հեղինակավոր The Economist ամսագրի հեղինակը Հայաստանը համարում է Հարավային Կովկասի ամենաժողովրդավարական պետությունը (2020թ.)
Բազմախոհության եւ ընտրական գործընթացների, քաղաքական մշակույթի եւ մասնակցության, կառավարության գործունակության եւ քաղաքացիական ազատությունների չափանիշների վրա հիմնված բազմակողմ հետազոտությունների արդյունքում բրիտանական հեղինակավոր The Economist ամսագրի հեղինակ Economic Intelligence Unit-ը Հայաստանը համարում է Հարավային Կովկասի ամենաժողովրդավարական պետությունը (2020թ.)։
Այս մասին հայտնել է Աժ պատգամավոր Վիկտոր Ենգիբարյանը, հավելելով, որ 167 պետությունների շարքում Հայաստանը զբաղեցնում է 89-րդ հորիզոնականը, առաջին տեղում Նորվեգիան է, իսկ վերջինը՝ Հյուսիսային Կորեան։
Միեւնույն ժամանակ հարկ է նշել, որ մեր երկիրը այնուամենայնիվ դասվում է հիբրիդային ռեժիմների շարքին եւ անելիքներ դեռ շատ են։