Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Վալերի Բուայեն շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության անկախության 30-ամյակի առթիվ:
«Հայաստանի անկախության այս օրը եկեք չմոռանանք երկու երկրների կապերը: Սա հարուստ Հայաստանն է ՝ ավելի քան 2 000 տարվա մշակույթով և ուժեղ ինքնությամբ։ Սա Հայաստանն է, որը պայքարում էր Ֆրանսիայի կողմից մեր ազատության համար։ Հայաստանը, ինչպես և Ֆրանսիան, պատմության փորձություն է անցել։ Այսօր, ինչպես և երեկ, Հայաստանը պայքարում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեմ իր գոյատևման և իր ժողովրդի գոյատևման համար։
Հայաստանի անկախության այս օրը նախկինի պես բախվել է հազարավոր երիտասարդների մահվան, հազարավոր վիրավորների և հայ բանտարկյալների ընտանիքների անորոշությանը։
Ես հայ չեմ, բայց որպես ֆրանսուհի ուզում եմ ասել, որ Հայաստանը Ֆրանսիայի քույրն է և կարող է միշտ ապավինել նրա լիակատար աջակցությանը»,- գրել է Բուայեն: