Արցախում էներգետիկ համակարգի ծանրաբեռնվածությունը վերջին օրերին կտրուկ ավելացել է. Ստեփանակերտի տարբեր հատվածներում շղթայական վթարներ են տեղի ունենում:
Նման արագությամբ աճող վթարների քանակը ուղղակի անհնար է դարձնում հովհարային անջատումների ժամանակացույցը պահպանելը:
«Ցանցի վիճակը բավականին ծանր է, ավելի ծանր, քան նախորդ ժամանակահատվածի հետ համեմատ: Վթարների քանակը բավականին մեծացել է: Այն հիմնականում կախված է գազամատակարարման բացակայության հետ և կտրուկ աճ է արձանագրվել: Հիմնականում խոսքը գնում է Ստեփանակերտ քաղաքի մասին, շրջաններում լուրջ խնդիրներ, համենայնդեպս, չենք արձանագրել:
Միայն Մարտունի քաղաքում այս պահին ունենք խոշոր վթար, վերացման ընթացքում է: Հուսով ենք կարճ ժամանակում կկարգավորվի»,-ասել է «Արցախէներգո» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը։
Վթարների հիմնական պատճառը մալուխային տնտեսության վիճակն է:
Համակարգը ի սկզբանե վատ վիճակում չէր: Սակայն, ըստ Գաբրիելյանի, այսօրվա պես ծանրաբեռնվածություն Ստեփանակերտ քաղաքում երբեւէ չի եղել:
Օրական 60-70 միայն անհատական կանչ է գրանցվում, ավելի խոշոր վթարներ ևս տեղի են ունենում:
«Ստեփանակերտ քաղաքը բավականին ծանրաբեռնված է արդեն երրորդ օրը: Հատկապես ծանր էր կիրակի օրը, վթարների քանակը ահավորը շատացել էր, և հատվածներ ունեինք, որ շատ երկարատև հոսանքազրկված էր խոշոր վթարի պատճառով:
Նորից պիտի կոչ անեմ բաժանորդներին, տաքացնելու հետ զուգահեռ խոշոր այլ սարքեր չմիացնել, որովհետև ուղղակի չի դիմանում ցանցը»,-նշել է նա։