Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն և Միավորված ազգերի կազմակերպության Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի կայանալիք 29-րդ հանդիպման նախագահության հրավերով Շրջակա միջավայրի նախարարության փոխնախարար Արամ Մեյմարյանը և նախարարության Ռազմավարական քաղաքականության վարչության պետ Լուսինե Ավետիսյանը Բեռլինում մասնակցել են Պետերբերգի կլիմայի միջազգային երկխոսության 15-րդ նախարարական համաժողովին։
Պետերբերգի 15-րդ կլիմայական երկխոսությանը մասնակցել են շուրջ 40 երկրի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ՝ քննարկելու կլիմայական ճգնաժամի հաղթահարմանն ուղղված կոնկրետ քայլերը և ամրապնդելու վստահությունը ինչպես կլիմայական բազմակողմ բանակցություններում, այնպես էլ առանձին երկրների միջև: Երկխոսությունը միտված էր նաև 2024 թվականին ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսի (UNFCCC COP 29) նախապատրաստման թեմաներին։
Պետերբերգի կլիմայական երկխոսությունը մեկնարկել է 2010 թվականին Գերմանիայի նախկին կանցլեր Անգելա Մերկելի կողմից և ամեն տարի միավորում է ընտրված պետությունները՝ ՄԱԿ-ի ԿՓՇԿԿ Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսներում հաջող բանակցությունների համար հող նախապատրաստելու համար:
«Առաքելություն 1.5» խորագրով երրորդ թեմատիկ նիստին նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանն հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել կլիմայի ֆինանսավորման նպատակների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (UNFCCC), Կիոտոյի արձանագրության և Փարիզի համաձայնագրի այլ նպատակների շուրջ կոնսենսուսի ձևավորման հարցերին։ ինչպես նաև շեշտադրվել է, որ նորարարական մոտեցումների ցուցադրումը, միջազգային ֆինանսական համակարգի նպատակաուղղված բարեփոխումները, մասնավոր ֆինանսավորման և համակցված ֆինանսական լուծումների ընդլայնման որոշակիության ստեղծումը և ածխածնի շուկաների ամրապնդումը առանցքային են կլիմայական գործողությունների իրական վերափոխման հասնելու համար: Նորարարական ֆինանսական գործիքներն ու մեխանիզմները կարևոր նշանակություն ունեն՝ օգնելու հաղթահարել կլիմայի ֆինանսավորման առկա բացը և, ի վերջո, խթանել կլիմայական գործողությունները՝ Փարիզի համաձայնագրի նպատակներին հասնելու համար: