Ապատեղեկատվությունն` ընդդեմ պատվաստումների
COVID-19 հիվանդության պատճառով հաստատված սահմանափակումներն ԱՄՆ-ի մի շարք քաղաքներում լիովին վերացրվել են: Սակայն արագ տարածվող Դելտա ենթատեսակով վարակված անձանց հոսպիտալացման ցուցանիշն արագ աճում է այսօր: Սա հիմնականում տեղի է ունենում այն հատվածներում, որտեղ գրանցվել է պատվաստումների ցածր մակարդակ:
Չնայած ԱՄՆ-ի վարչակազմի կողմից իրականացվող քաղաքականությանը, որի նպատակը անվճար եւ արագ պատվաստումներ ապահովելն է, ամերիկացիների միայն 49 տոկոսն է այսօր լիովին պատվաստված ընդդեմ կորոնավիրուսի: Պատվաստումների չենթարկված անձանց շրջանում անցկացված հարցումների համաձայն, նրանց երեսուն տոկոսը չի էլ պատրաստվում որեւէ ժամանակ ընդունել պատվաստումներ:
Ինչպես հարցումն անցկացրած հաստատությունների ներկայացուցիչներն են ասում, այդ մարդկանց մեծ մասը լավ չի գիտակցում կորոնավիրուսի լրջությունն ու վտանգը:
Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ նման կերպ մտածող մարդիկ, իրենց որոշումները կայացնելու համար որպես հիմիք տեղեկություններ են ստանում այլընտրանքային լրատվամիջոցներից, որոնք սովորաբար հայտնի են ապատեղեկատվություն տարածելով: