Facebook-ը, WhatsApp-ը և Twitter-ը տուգանվել են 36 միլիոն ռուբլիով
Facebook-ը, WhatsApp-ը և Twitter-ը տուգանվել են 36 միլիոն ռուբլիով ՝ ռուսաստանցիների տվյալների տեղայնացումից հրաժարվելու համար։
Տագանսկիի շրջանային դատարանը տուգանել է Facebook-ին, WhatsApp-ին և Twitter-ին ընդհանուր թվով 36 միլիոն ռուբլի գումարով, հայտնում է Roskomnadzor կայքը:
Այս որոշման պատճառը Ռուսաստանում ծառայություններից օգտվողների վերաբերյալ տվյալների տեղայնացման մերժումն էր:
Վերահսկիչ մարմինը հիշեցրել է, որ 2020 թվականին Facebook-ը և Twitter-ը արդեն քրեական պատասխանատվության ենթարկվել են: Ընդհանուր տուգանքը կազմել է չորս միլիոն ռուբլի, որը Twitter-ը մինչ այժմ չի վճարել։
Ռուսաստանի օրենսդրության համաձայն, անձնական տվյալների օպերատորը պետք է տեղեկություններ պահի Ռուսաստանցի օգտվողների մասին երկրում տեղակայված սերվերների վրա:
Այս պահանջն ուժի մեջ է 2015 թվականից, սակայն դրա խախտման պատասխանատվությունը սահմանվել է 2019 թվականին: Ըստ «Ռոսկոմնադզոր» -ի, այժմ ռուս օգտվողների անձնական տվյալների պահպանումը տեղայնացվել է արտասահմանյան ընկերությունների մոտ 600 ներկայացուցչությունների կողմից: