Ռուս խաղաղապահները Լեռնային Ղարաբաղի դիտակետերում անվտանգության ապահովման պլանային վարժանք են անցկացրել` կապի ժամանակակից միջոցների 7 զրահամեքենաների կիրառմամբ: Տեղեկությունը հայտնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
Ռուս խաղաղապահները 27 դիտակետում իրականացնում են իրավիճակի շուրջօրյա մշտադիտարկում և հրադադարի ռեժիմի պահպանման վերահսկողություն:
«Դիտակետերի անվտանգության ապահովման վարժանքի ընթացքում խաղաղապահները մշակել են Լեռնային Ղարաբաղի Ասկերանի, Մարտակերտի և Մարտունու շրջաններում սադրիչ գործողություններ թույլ չտալու, պայմանական հարձակումը հետ մղելու և տարբեր արտակարգ իրավիճակների առաջացման խնդիրները»,-նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Օրվա գիշերային ժամերին խաղաղապահները ծառայությունն իրականացնում են «Ռատնիկ» հանդերձանքով։ Դիտակետերը հագեցած են «Բլոկպոստ» ամրաշինական կառույցներով, ժամանակակից լուսադիոդային լուսարձակներով և անխափան էլեկտրասնուցման աղբյուրներով։